Szülőnek lenni egyáltalán nem egyszerű feladat és bizony sokszor érezzük azt, hogy nagyon keményen meg vagyunk edzve a saját gyermekeink által. Folyamatosan kihívások elé állítanak, újra és újra törni kell a fejünket miattuk, hiszen mindig akadnak olyan kérdéskörök vagy problémák, amiből ki kell hoznunk a legjobbat. Egyetlen cél lebeg a szemünk előtt: az, hogy az ő gyerekkoruk boldog és kiegyensúlyozott legyen, hiszen nyilvánvalóan azt szeretnénk, hogy megalapozzuk az egészséges felnőttlétet nekik. Nincs erre megfelelő és tökéletes recept, ám szeretnénk ebben a cikkben kicsit mesélni arról, hogy milyen nagy jelentősége van annak, ha egy gyermek kiegyensúlyozottan nő fel.
Miért is fontos ez?
Azért, mert ez alapvetően meghatározza a fizikai, mentális és szociális jólétüket. Nagyon sokáig lehetne felsorolni, mi minden tartozik ide, de vannak olyan általános érvényű dolgok, melyek mindig igazak lesznek. Az egyik legfontosabb az érzelmi biztonság.
Egy olyan környezet, ahol a gyermek szeretetet, törődést és támogatást kap, elengedhetetlen ahhoz, hogy önbizalommal teli, kiegyensúlyozott felnőtté váljon. Az érzelmi biztonság alapvetően meghatározza a gyermek későbbi kapcsolatainak minőségét is, hiszen a korai kötődések mintául szolgálnak a jövőbeni társas kapcsolatok számára. Sajnos, ha valakinek nem voltak meg a megfelelő alapok gyermekkorban, akkor az előbb-utóbb biztos, hogy a felszínre kerül és nagyon sokat kell dolgozni majd felnőttként azon, hogy a lelki egyensúly a helyére billenjen. Egy érzelmileg magabiztos felnőtt minden potenciált ki akar majd bontakoztatni, ami benne lakozik. Szeretné megváltani a világot, ötleteit megvalósítani és úgy érzi, hogy előtte semmi sem lehetetlen. Ezt szeretnénk elérni, ezért tereljük őket mindig az általunk vélt legjobb út felé.
Milyen hátrányai lehetnek annak, ha valaki nem kiegyensúlyozottan nő fel?
Az érzelmi biztonság hiánya gyakran vezethet szorongáshoz, depresszióhoz és egyéb mentális egészségügyi problémákhoz. Ha egy gyermek nem kapja meg a szükséges szeretetet, támogatást és figyelmet, az önértékelési zavarokat okozhat, és az önbizalom hiánya felnőttkorban is megmaradhat. Az ilyen érzelmi sérülések gyakran hatással vannak a felnőttkori kapcsolatokra is, nehezítve az intim és bizalmas kapcsolatok kialakítását. Ennél nehezebb dolgot el se lehet képzelni és bizony nagyon szomorú, hogy ez mind a gyermekkorban gyökerezik. Sokszor erre nem is gondolnak, így szakember tartós segítsége kell ahhoz, hogy ez felszínre tudjon törni.
A kiegyensúlyozatlan gyerekkor hosszú távú hatásai felnőttkorban is megmutatkoznak. A különböző problémák gyakran összekapcsolódnak, és bizony komoly kihívásokhoz vezetnek. Az ilyen háttérrel rendelkező felnőttek nehezebben birkóznak meg a stresszel, gyengébb problémamegoldó készségeik lehetnek, és nagyobb eséllyel küzdenek munkahelyi és párkapcsolati nehézségekkel.
Mi segíti elő a kiegyensúlyozott életet gyermekkorban?
Több tényező együtteséből áll ez össze és bárhogy is nézzük, mindegyik egyformán fontos, nem lehet kihagyni egyiket sem a felsorolásból, mert bármelyik pontján is van probléma, annak biztos hatása van a későbbiekre nézve – és sajnos nem pozitív értelemben.
1. Játék
A játék alapvető fontosságú a gyermekek életében, hiszen nemcsak szórakozást nyújt, hanem számos készség és képesség fejlesztésében is szerepet játszik. Attól a perctől kezdve minden játék számukra, hogy élesedik a szemük és elkezdik mozgatni az ujjacskákat, a végtagokat. A szabad játék lehetőséget ad a gyermekeknek a kreativitásuk kibontakoztatására, a problémamegoldó képességek fejlesztésére és a szociális készségek gyakorlására. A közös játék erősíti a baráti kapcsolatokat, míg a szerepjátékok során a gyerekek különböző élethelyzeteket képzelhetnek maguk elé, ami segíti őket az érzelmeik feldolgozásában és megértésében. Mi azzal tudunk hozzájárulni a fejlődésükhöz, hogy minőségi játékokat adunk a kezükbe, olyanokat például, mint amilyenek a Little Dutch játékok is.
2. Érzelmi támogatás és biztonság
A szeretetteljes és támogató családi környezet elengedhetetlen a gyermekek egészséges fejlődéséhez. Az érzelmi biztonság a kulcs. A szülők figyelme, szeretete és megértése segíti a gyermekeket abban, hogy biztonságban érezzék magukat, és merjenek új dolgokat kipróbálni. Klisé, de való igaz: a gyereknek a legnagyobb szüksége a mi figyelmünkre van, hiszen belőlünk táplálkozik, belőlünk meríti az önbizalmát és mi vagyunk azok a biztos pontok számukra, akikhez bármikor fordulhatnak. Ennek hiánya okozza sajnos a legtöbb, legkomolyabb problémát.
3. Mozgás, táplálkozás
Egy másik lényeges tényező a megfelelő táplálkozás és a rendszeres testmozgás biztosítása. Az egészséges táplálkozás és a fizikai aktivitás elősegíti a gyermekek optimális növekedését és fejlődését, megelőzve számos krónikus betegség kialakulását. Mindkettő fontos alapja az egészséges fejlődésnek. Ha egy gyerek nincs eleget a levegőn, sokkal ingerültebb és feszültebb lesz – az idegrendszernek egyszerűen muszáj biztosítani a szabad levegőn való futkározást és a tápanyagokban gazdag ételek is ugyanúgy hozzájárulnak ahhoz, hogy mentális is jóllegyenek.
4. Alvás, pihenés, nyugodt környezet
Egy gyereket rengeteg inger ér, így nagyon fontos, hogy a pihenés is biztosítva legyen számára – ebből nyer és gyűjt erőt, ez idő alatt tudja a fáradt idegrendszer kipihenni magát. Központi szerepe van az alvásnak abban, hogy az agy fejlődni tudjon és hogy a gyermek be tudja fogadni mindazon információkat, melyek egy nap alatt várnak rá. Az alváshoz szigorúan hozzátartozik a jó napirend is, hiszen a kiszámíthatóság egy gyerek életében kulcsfontosságú.
5. Minél többet közösségben, gyerekkel lenni
Nagyon fontos, hogy a gyermekeknek lehetőségük legyen barátokkal találkozni, közösségi tevékenységekben részt venni, és különböző szociális helyzeteket megtapasztalni. A baráti kapcsolatok, a csoportmunkák mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyermekek megtanuljanak együttműködni másokkal, konfliktusokat kezelni és empatikusan viselkedni. Erre tökéletes a bölcsőde és az óvoda, de fontos, hogy ezeken kívül is minél többször legyen lehetőségük a kortársaikkal való kapcsolódásra.
Biztosak vagyunk benne, hogy mindenki a legjobb tudása szerint csinálja a gyereknevelést. Vannak nagyon jó időszakok, és vannak nehezek is. Ez egy ilyen rögös út, ahol a felelősség minket terhel, de annyi jót kapunk cserébe tőlük, hogy minden egyes másodpercet megér a munka, amit ebbe belefektetünk.